Ήττα με 3-2 στο θρίλερ της Καλλιθέας Κύριο

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς του πρωταθλήματος που είχε ένταση, πάθος, εναλλαγές στο σκορ και εντυπωσιακό φινάλε ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-2 σετ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καναδό διαγώνιο Κέισι Νάιτ ο οποίος πριν από τον αγώνα τιμήθηκε ΜVP Βίκος Cola της 10ης αγωνιστικής. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με Μότα και Γκόμεζ προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά στη συνέχεια έκανε εύκολα το λάθος και ειδικά στο φινάλε του 4ου και 5ου σετ.

Ο Σάκης Ψάρρας δοκίμασε πολλά σχήματα ακραίως μέχρι να καταλήξει στο πιο παραγωγικό της βραδιάς. Ξεκίνησε με Μακ Γουίλαμ - Σπυριούνη, στο τρίτο σετ είχε τους Μαντέκα - Μακ Γουίλιαμ αλλά πιο παραγωγικό ήταν το δίδυμο Μαντέκα - Σπυριούνη καθώς ο Καναδός έδειξε αγχωμένος κόντρα στην παλιά του ομάδα. Από τον Ηρακλή ο Δεληπρίμης ξεκίνησε βασικός στο 4ο και 5ο σετ στη θέση του Κολτσιάκη που ήταν βασικός ακραίος στα τρία πρώτα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν φουριόζες στον αγώνα αλλά κάνοντας και πολλά λάθη με μέτρια υποδοχή και μεγάλη νευτρικότητα. Ο Εθνικός με ένα μίνι σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Σπυριούνη και ένα λάθος του Γκόμεζ ξέφυγε 17-13 και διατηρήθηκε μπροστά μέχρι το 23-20. Ο Ηρακλής έχασε κόντρα επιθέση για να μειώσει και ο Μπάσης με τον Μακ Γουίλιαμ τελείωσαν το σετ 25-20.

Ο Ηρακλής μπήκε με προβάδισμα 5-1 στο 2ο σετ, ο Εθνικός μείωσε 10-8 αλλά το σερβίς του Γκελίνσκι και οι εκτελέσεις Μότα, Γκόμεζ έφεραν σερί 5-0 για το 15-8. Το +7 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε 25-18 με επίθεση του Γκόμεζ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Το σερβίς του Σέιφερτ και οι πόντοι των Σπυριούνη Μπάση έφεραν σερί 3-0 και προβάδισμα 8-5 αλλά ο Ηρακλής ροκάνισε την διαφορά και με επίθεση του Μότα ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν σκληρές μονομαχίες αλλά και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες. Ο Γκόμεζ έκανε το 24-23 αλλά ο Μαντέκας με επίθεση ισοφάρισε 24-24. Όμως ο Μαντέκας έχασε το σερβίς και ο Δελιπρίμης – που μέχρι πριν λίγες μέρες αγωνίζονταν στον Εθνικό – έκανε με επίθεση το 26-24 και το 2-1 για τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Στο 4ο σετ ο Εθνικός ανέβασε το ρίσκο του στο σερβίς και του βγήκε θετικά. Στο 10-10 το σερβίς του Μαντέκα έδωσε κόντρες με τον Σπυριούνη και ο Εθνικός με σερί 4-0 προηγήθηκε 14-10. Ο Ηρακλής έχασε την επαφή του με τον Εθνικό και δε μπόρεσε να κάνει ανατροπή για το τρίποντο. Ο Σπυριούνης και ο Νάιτ έδωσαν λύσεις σε δύσκολες επιθέσεις και ο Εθνικός με 25-20 έκανε το 2-2.

Η μονομαχία συνεχίστηκε στο τάι μπρέικ με τον Δελιπρίμη να κάνει το 6-5 αλλά στη συνέχεια να χάνει το σερβίς (6-6). Ο Νάιτ από το σερβίς έδωσε το δικό του ρεσιτάλ, η υποδοχή του Ηρακλή κατέρρευσε και ο Εθνικός με σερί 4-0 ξέφυγε 10-6 στο πιο κρίσιμο σημείο. Παρόλα αυτά με τον Μότα στην επίθεση ο Ηρακλής επανήλθε ενώ με ένα μπλοκ και ένα λάθος του Εθνικού ισοφάρισε 11-11. Ο Μπάσης έβαλε και πάλι τον Εθνικό μπροστά και όλα κρίθηκαν με το σερβίς του Μαντέκα που με νέο σερί 4-0 τελείωσε τον αγώνα 15-11.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Κυριοπούλου

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-20
2ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-10, 24-26
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-20
5ο σετ: 4-5, 10-6, 12-11, 15-11

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 18-25, 24-26, 25-20, 15-11) σε 117΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): ΜακΓουίλιαμ 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ -38% άριστες), Νάιτ 21 (18/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 12 (10/198 επ, 2 μπλοκ), Μπάσης 7 (6/11 επ, 1 άσσος), Σπυριούνης 10 (9/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ -40% άριστες), Αμπανόζ 4 (3/4 επ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 75% υπ -50% άριστες), Μαντέκας 10 (7/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 80% υπ -50% άριστες), Δημητούλης, Ράμος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 3 (3/6 επ, 53% υπ -24% άριστες), Γκόμεζ 24 (22/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 19 (17/31 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -9% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Πεντράο  9 (8/15 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 55% υπ -45% άριστες), Δεληπρίμης 3 (3/9 επ, 56% υπ -19% άριστες), Αναστασόπουλος, Τσολάκος.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη με μεγάλη ανατροπή. Παρότι χάναμε 2-1 σετ από μία πολύ καλή και έμπειρη ομάδα το θέλαμε πολύ και τα δώσαμε όλα για τη νίκη. Και οι δύο ομάδες χάσαμε πολλά σερβίς. Σε συνδυασμό με τη νίκη μας στο κύπελλο επί του Παμβοχαϊκού η ομάδα δείχνει ένα βελτιωμένο πρόσωπο στα ποιοτικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού μας και αυτό μας βοηθάει να αντιμετωπίσουμε ισχυρούς αντιπάλους και να κάνουμε ανατροπές. Στα έξι ματς που απομένουν θα διεκδικήσουμε ισάριθμες νίκες».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης: «Μας μένει πικρή γεύση από αγώνα που μπορούσαμε να τον κερδίσουμε 3-1 σετ αλλά τον χάσαμε στο τάι μπρέικ. Δε μειώνω τη νίκη του Εθνικού. Ισα ίσα ο Εθνικός το πάλεψε πολύ και το ήθελε. Εμείς ήμασταν πολύ νευρικοί με πολλά χαμένα σερβίς, 22 συνολικά που είναι σχεδόν ένα σετ. Πήραμε μόνο έναν βαθμό ενώ με τις απώλειες που είχαν οι υπόλοιπες ομάδες θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει τη διαφορά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και πάμε για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ την Παρασκευή στην έδρα μας».